Blog

Jaką herbatę warto pić, gdy jest się przeziębionym?

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadchodzi sezon na przeziębienia. Choć choroba zwykle mija po kilku dniach, to jednak jest bardzo uciążliwa. Większość z nas sięga po domowe sposoby radzenia sobie z kaszlem, katarem czy lekkim bólem gardła. Jednym z nich jest herbata – jaką warto pić przy przeziębieniu?

Herbata z miodem i cytryną? Tak, ale odpowiednio przygotowana

Klasycznym wyborem, znanym już naszym babciom, jest herbata z miodem oraz cytryną. Miód działa kojąco na nasze gardło, natomiast cytryna zawiera duże ilości witaminy C, wzmacniając odporność. Sekret tkwi jednak w odpowiednim przygotowaniu herbaty. Większość z nas od razu po zalaniu wrzątkiem dodaje nieco miodu oraz plaster cytryny, lecz warto mieć świadomość, że składniki te nie lubią wysokich temperatur. Dlatego też zaleca się, aby dodawać miód i cytrynę do przestudzonej – ciepłej, lecz nie gorącej herbaty. Ostatecznie i tak nie jesteśmy w stanie wypić wrzątku, stąd lepiej chwilę odczekać. Pamiętajmy, że herbata z miodem i cytryną nie jest napojem leczniczym – może wspomagać walkę z przeziębieniem, lecz nie ma właściwości leczniczych.

Maliny jak antybiotyk

Przed laty maliny stosowane były jako zamienniki antybiotyków – rzeczywiście, zawierają one szereg składników, dzięki którym możemy poprawić stan zdrowia. Dlatego też wiele osób w czasie przeziębienia sięga po herbatkę malinową. Niemniej jednak należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład – gotowe mieszanki zawierają nie więcej, niż 50% malin. Tego typu herbata ani nie jest smaczna, ani nie poprawi naszego samopoczucia. Jak więc wykorzystać maliny do leczenia przeziębienia? Najlepiej dodać domowy syrop z malin do herbaty obojętnie jakiego rodzaju. Możemy zdecydować się na herbatę czarną, białą czy zieloną, a więc taką, jaką lubimy. Pamiętajmy jednocześnie, że gotowe syropy malinowe zawierają więcej cukru, niż cennego owocu, dlatego o wiele lepiej przygotować mieszankę we własnym zakresie.

Napar z lipy przy gorączce

Przeziębieniu może towarzyszyć lekka gorączka, z którą zwykle walczymy, zażywając odpowiednie leki. Niemniej jednak warto również wypić herbatkę z lipy, która pozwoli nam porządnie się wypocić, co jest niezmiernie istotne przy przeziębieniu czy grypie. Napar powinniśmy przygotować nie z saszetki, a z suszonych ziół, dzięki czemu zachowa on swoje właściwości. Herbata z lipy jest doskonałym rozwiązaniem w chorobie, jednak pamiętajmy, że mogą ją spożywać wyłącznie osoby, niewykazujące alergii na to zioło. Powinny z niej zrezygnować także kobiety w ciąży.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *