Blog

Refleksologia – hit czy mit?

Refleksologia – hit czy mit?

Refleksologia w dzisiejszych czasach uznawana jest za niekonwencjonalną metodę leczenia człowieka. Przyporządkowuje się ją do medycyny holistycznej, a jej działanie może przynieść wspaniałe skutki dla organizmu. Niektórzy wierzą, że terapia oczyszcza organizm, a zdrowie fizyczne, ale także psychiczne poprawia się w okamgnieniu!

Na czym polega refleksologia?

Terapia zonowa, bo tak inaczej nazywa się refleksologię, to nic innego jak metoda lecznicza polegająca na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele. Te punkty znajdują się na stopach, twarzy i dłoniach, a ich odpowiednie uciskanie pozwala między innymi poprawić krążenie. Specjalista, podczas masażu, uciska konkretne miejsca zwane refleksami, przez co oddziałuje na nasz organizm.

Hit czy mit?

Spora część ludzi nie traktuje refleksologii jako prawdziwy sposób leczenia. Zalicza ją do kategorii pseudonauk, gdyż nie ma przeprowadzonych badań, które mogłyby potwierdzić skuteczność terapii w leczeniu organizmu. Przyporządkowanie refleksologii do metod samoleczenia nie jest jednak błędem, bo pomimo, iż w środowisku lekarzy utkwił pogląd, że refleksologia działa tylko dzięki wierze leczonego w powodzenie terapii, to pozytywne skutki terapii są widoczne gołym okiem.

Historia refleksologii

Choć refleksologia w dzisiejszych czasach jest bardzo popularna, to jej początki sięgają czasów starożytnych. Z niektórych źródeł dowiadujemy się, że terapia zonowa pochodzi z Chin, a ich mieszkańcy używali jej do wyregulowania energii życiowej w organizmie. Użycie refleksologii w zamierzchłych czasach odnotowano również w Starożytnym Egipcie. Znaleziono bowiem płaskorzeźbę, na której przedstawieni zostali mężczyźnie masujący sobie stopy. Również w Europie, na przełomie średniowiecza i nowożytności terapia strefowa (jak ją ówcześnie nazywano) była całkiem popularna wśród ludzi z wyższych sfer. Kolejne wzmianki o refleksologii pojawiły się na początku wieku dwudziestego, gdzie to za sprawą książki napisanej przez doktora Williama H. Fitzgeralda odświeżono pojęcie terapii strefowej. Jak się później okazało, dzieło dr Fitzgeralda stało się inspiracją dla Eunice Ingham, która całe swoje życie poświęciła badaniom na płaszczyźnie refleksologii oraz fizjoterapii. Powstała nawet książka o magicznym działaniu masażu nosząca tytuł „Opowieści Stóp”.

Przeciwwskazania

Refleksologia jest przeznaczona dla każdego. Zastosowanie odpowiedniej techniki nie powinno przynieść żadnych skutków ubocznych, gdyż terapię traktuje się jako bezinwazyjną. Refleksologii nie zaleca się jednak kobietom w ciąży, a dokładnie uciskania miejsc, które są odpowiedzialne za narządy płciowe. Z refleksologią powinny uważać także osoby chore na choroby krwi takie jak przykładowo Czerwienica Prawdziwa, gdyż zbyt intensywne masowanie może pobudzić krwinki do ich nadmiernego namnażania się, co w przypadku osób chorych na choroby krwi może być niebezpieczne. Jednakże, odpowiednio przeprowadzony zabieg przez specjalistę nie powinien nieść za sobą złych konsekwencji dla nikogo.

Zabieg

Wizytę u specjalisty rozpoczyna wywiad z pacjentem, który pozwoli wykluczyć możliwe zagrożenia dla zabiegu. Refleksologia stosunkowo nie jest taka łatwa, jakby mogło się wydawać i powinna być wykonywana przez doświadczonego człowieka. Następnie pacjent kładzie się, we wskazanej przez lekarza pozycji i rozpoczyna się, coraz to bardziej intensywne masowanie oraz dotykanie odpowiednich stref na ciele. Cały zabieg trwa około 30-45 minut, a łącznie z poprzedzającym go wywiadem, nasza wizyta może potrwać do 1,5 godziny. Takie zabiegi powtarza się aż do uzyskania pożądanego efektu!

Zalety refleksologii

Refleksologia, nawet jako metoda uzupełniająca, niesie za sobą szereg wielu fantastycznych skutków dla organizmu. Ogólną zaletą terapii jest poprawa jakości życia. Co więcej terapia strefowa wspomaga osoby z chorobami układu oddechowego i krążeniowego. Regularne masaże pozwalają osobom z trądzikiem wyleczyć problem i doprowadzić skórę do porządku. Uciskanie odpowiednich stref pozwala również zregenerować pewne obszary organizmu i zneutralizować schorzenia reumatyczne, a także bóle mięśniowe, czy bóle kości. Dlatego też wielu sportowców decyduje się na coraz częstsze zabiegi refleksologii. Zalety nie kończą się jednak na płaszczyźnie fizycznej. Po kilku zabiegach można odczuć duży przypływ energii oraz zwiększoną chęć do wszelakich aktywności. Zabiegi zapobiegają również depresji, a organizm sprawia wrażenie zrównoważonego, spokojnego i szczęśliwego.

Negatywne skutki terapii strefowej

Terapia nie niesie za sobą wielu negatywnych skutków, a już na pewno nie są to daleko idące skutki uboczne. U niektórych osób jednak mogą pojawić się zawroty głowy, uczucie zmęczenia organizmu, czy też nadmierne pocenie się. To wszystko składa się jednak na reakcję organizmu na oczyszczanie go i nie ma się czego obawiać. Tego typu reakcja to znak, że nasze ciało ulega regeneracji. W takim okresie, jak i codziennie, warto zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej liczby witamin, wody i składników odżywczych, aby jeszcze przyspieszyć regenerację i proces oczyszczania.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *