Blog

Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na pozbycie się problemu

Wypadanie włosów to bardzo powszechny problem, z którym zmaga się na co dzień wiele osób. Przyczyny wypadania są bardzo zróżnicowane i mogą wiązać się zarówno z nieodpowiednią dietą, jak i niewłaściwą pielęgnacją. Na szczęście z każdej sytuacji jest wyjście, a wypadanie włosów to nie wyrok i można załagodzić ten problem. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania? I co ważniejsze, jak sobie z nim radzić?

Przyczyny wypadania włosów

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że każdy z nas na co dzień gubi włosy, czy to podczas ich czesania czy mycia. To zupełnie normalna rzecz. Czerwona lampka powinna zapalić się wtedy, kiedy zauważamy, że naszych włosów ubywa o wiele więcej, niż kiedyś. Warto przyjrzeć się ile naszych włosów zostaje na szczotce, ubraniach czy przy odpływie do prysznica lub wanny. Jeśli zauważmy, że wypadających włosów jest za dużo i problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas, należy koniecznie zastanowić się, jakie może to mieć podłoże. Niestety, nie istnieje jedna przyczyna tej dolegliwości. Co może wpływać na wypadanie włosów?

Niewłaściwa dieta

Nie da się ukryć, że to, co spożywamy na co dzień ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dieta uboga w przeróżne mikro i makroelementy dość szybko odbija się na stanie naszych włosów i skóry głowy. Jakie składniki są ważne dla naszej czupryny? Wśród najistotniejszych składników często wymienia się żelazo, cynk, selen, wapń, magnez, krzem oraz witaminę D3. Niedobory tych elementów często prowadzą do osłabienia włosów, a co za tym idzie – nadmiernego wypadania. Przyczyną może być także niewystarczająca ilość spożywanego na co dzień białka, które ma olbrzymi wpływ na stan włosów. Duże znaczenie mają także witaminy z grupy B. Bardzo ważne jest także picie odpowiedniej ilości wody, gdyż odwodnienie również może być przyczyną nadmiernej utraty włosów.

Choroby i zaburzenia

Wzmożone wypadanie włosów często towarzyszy również licznym chorobom i zaburzeniom. Może się ono pojawiać przy np. chorobach tarczycy, zaburzeniach odżywiania (takich jak bulimia), anemii, zaburzeniach policystycznych jajników, cukrzycy, nerwicy czy chorobach zakaźnych. Jeśli podejrzewamy, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, należy koniecznie zgłosić się do specjalisty, który powie nam, czy nasze podejrzenia są słuszne.

Zmiany hormonalne

Rozregulowana gospodarka hormonalna to bardzo powszechny problem, który wpływa na cały organizm, w tym na włosy i skórę głowy. Wypadające włosy często wiążą się z niedoczynnością tarczycy lub zbyt niskim poziomem estrogenu, który często ma miejsce po porodzie. Problemy z hormonami niekiedy są również uwarunkowane genetycznie, dlatego warto zgłosić się do endokrynologa.

Utrata wagi

Spadek masy ciała, zwłaszcza gwałtowny, który często towarzyszy wielu chorobom i stresującym sytuacjom, także może wpłynąć na stan naszych włosów. Utrata wagi niekiedy pojawia się także przy nieodpowiedniej diecie, ubogiej w różne mikro i makroelementy. Problemem stanowią także diety zbyt restrykcyjne, w których nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości kalorii.

Stres

Stres to nieodłączny element naszego codziennego życia, który również wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Stresujące sytuacje w szkole, pracy czy trudne przeżycia, takie jak śmierć bliskiej osoby często wiążą się z nadmiernym wypadaniem włosów. W takich sytuacjach często nie mamy problemy ze snem, a niewystarczająca ilość snu również ma wpływ na wypadanie włosów.

Niektóre leki

Nadmiernie wypadające włosy mogą także wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza tych na receptę. Które z nich mogą mieć wpływ na skórę głowy? Przede wszystkim są to leki do leczenia stawów, nadciśnienia, chorób serca, depresji czy rozrzedzające krew. Czasami przyczyną mogą być także tabletki antykoncepcyjne, których częstym skutkiem ubocznym jest właśnie nadmierne wypadanie włosów.

Choroby skórne

Oprócz wewnętrznych chorób, takich jak nerwica czy anemia, przyczyną mogą być także choroby zewnętrzne, a dokładnie skórne. Nadmierne wypadanie włosów często towarzyszy łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry czy łojotokowemu zapaleniu skóry. Jeśli widzimy, że na naszej skórze pojawiają się przeróżne zmiany lub świąd, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Niewłaściwa pielęgnacja

Kolejną przyczyną wzmożonego wypadania włosów może być również nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt częste stylizowanie włosów na gorąco (zarówno stosowanie prostownicy, jak i lokówki), rozjaśnianie czy stosowanie farb chemicznych osłabia nasze kosmyki, co prowadzi do kruszenia i wypadania. Duże znaczenie ma także sposób, w jaki czeszemy włosy. Ciągnięcie włosów i rwanie również może mieć wpływ na nasilone wypadanie włosów. Rozczesywanie pasm powinniśmy zaczynać od końcówek, a nie od nasady, choć nie wszyscy są tego świadomi. Wiązanie włosów w zbyt ciasne warkocze, kucyki czy koki również ma wpływ na wypadanie. Ciasne upięcia i ściąganie włosów prowadzi do podrażnienia mieszków włosowych, a w efekcie do nadmiernego wypadania. Ważne są także gumki, które stosujemy na co dzień. Gumki z metalowymi wstawkami nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż szarpią one nasze włosy i wyrywają je. Niekorzystne może być także stosowanie ręczników typu frotte i pocieranie nimi naszych pasm. Takie działania prowadzą do osłabienia włosów, a co za tym idzie – nadmiernego wypadania.

Zaniedbana skóra głowy

Dbanie o włosy na długości jest bardzo ważne, jeśli chcemy, aby nasze kosmyki były zdrowe i nie wypadały, ale wielu z nas zapomina o odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Jeśli nie będziemy dbać o naszą skórę głowy, mieszki włosowe będą zapchane, a to prowadzi do wzmożonego wypadania włosów. Brak regularnego oczyszczania może negatywnie wpływać na skórę głowy i prowadzić do licznych chorób. Podobnie jest ze stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Zbyt częste używanie szamponów z mocnymi detergentami często wzmaga wypadanie włosów. Nieużywanie kosmetyków dobranych do potrzeb naszej skóry głowy i brak regularnego peelingu również może mieć olbrzymi wpływ na ilość wypadających włosów. Wiele osób niestety nie dba o skórę głowy w wystarczający sposób.

Wypadające włosy – co zrobić?

Jeśli zauważymy, że na co dzień tracimy zbyt dużo włosów –  należy zgłosić się do lekarza. Jeśli podejrzewamy, że wypadające włosy w naszym przypadku wiążą się z chorobą lub zaburzeniem, należy zapisać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania lub wypisze skierowanie do specjalisty.

Jakie badania warto wykonać?

Wypadające włosy często wiążą się z niedoborem różnych składników odżywczych lub zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli nie jesteśmy pewni przyczyny, warto wykonać różne badania, które wykażą ewentualne braki lub nieprawidłowości. Pomocnymi badaniami mogą być:

  • morfologia krwi, zwłaszcza takich pierwiastków i składników jak ferrytyna, cynk, miedź, biotyna, kwas foliowy, witamina B12 oraz witamina D,
  • poziom hormonów, a dokładnie kortyzolu, testosteronu, progesteronu, estrogenu, prolaktyny, FT3, FT4 oraz prolaktyny.

Co spożywać, aby ograniczyć wypadanie włosów?

Jeśli mamy pewność, że przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest niewłaściwa dieta, warto nieco zmienić nasze nawyki żywieniowe i włączyć do codziennego jadłospisu produkty, które pomogą nam cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Witaminy, które mają wielki wpływ na stan naszej czupryny to głównie witamina A, D oraz z grupy B. W przypadku pierwiastków są to takie składniki jak krzem, cynk, selen czy żelazo. Jakie produkty warto włączyć do naszej codziennej diety? Naszym sprzymierzeńcem na pewno będą warzywa liściaste, takie jak jarmuż czy szpinak, które można dodawać do np. sałatek czy koktajli. Bardzo pomocne są także owoce jagodowe, czyli borówki, poziomki, maliny, truskawki, jagody czy porzeczki, które można dodać do smoothies czy owsianek. Ważnym elementem są także pestki, ziarna i nasiona, które z powodzeniem zastąpią chipsy czy inne słone przekąski. Warto także włączyć do diety produkty pełnoziarniste i owoce cytrusowe. Pamiętajmy, że nasza codzienna dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana.

Stosowanie suplementów

Czasami zdarza się, że sama dieta to za mało i trzeba sięgnąć po suplementy, które również mają duży wpływ na wypadanie włosów. Dzięki regularnemu stosowaniu suplementów nasze włosy będą mocne i silne. Jakie suplementy mogą nam pomóc w ograniczeniu nadmiernej utraty włosów? Bardzo pomocna mogą okazać się suplementy, zawierające takie składniki jak biotyna, czyli witamina B7, witamina B5, zwana również kwasem pantotenowym oraz witamina B9, czyli wszystkim dobrze znany kwas foliowy. Dużą rolę odgrywają także składniki takie jak żelazo lub cynk. Na rynku, oprócz tradycyjnych tabletek i kapsułek można także znaleźć wiele innych rodzajów suplementów, np. w formie żelków, które zostały stworzone specjalnie z myślą o zdrowych i pięknych włosach.

Herbaty ziołowe

Świetnym pomysłem jest także codzienne picie herbat na bazie ziół, które również pomogą nam ograniczyć wzmożone wypadanie włosów. Znakomity wpływ na włosy mają takie zioła jak pokrzywa, skrzyp polny, korzeń żeń-szenia, dziurawiec czy kozieradka. Musimy pamiętać, że efekty zobaczymy przy regularnym stosowaniu herbat, dlatego bardzo ważna jest cierpliwość i systematyczność. Oprócz ziół można także pić kleik na bazie siemienia lnianego lub drożdże.

Masaż skóry głowy

Przy nadmiernym wypadaniu włosów bardzo pomocny może być masaż skóry głowy. Dzięki regularnemu masażowi skóra jest lepiej ukrwiona, a cebulki stają się mocniejsze. Musimy jednak pamiętać, aby przeprowadzać masaż delikatnie, zaczynając od czubka głowy i kierować się ku dołowi.

Wcierki do skóry głowy

Będąc w temacie masażu, nie można zapomnieć o wcierkach do skóry głowy, które są prawdziwym remedium na wypadanie włosów. Istnieją różne rodzaje wcierek, np. na bazie olejów, ziół czy alkoholowe i powinniśmy dostosować je do naszych potrzeb. Jeśli mamy delikatną skórę głowy, która jest wrażliwa i podatna na różne podrażnienia, lepiej jest unikać wcierek na bazie alkoholu, gdyż mogą być one zbyt mocne. Jakich składników warto szukać w wcierkach do skóry głowy? Świetnymi właściwościami, jeśli chodzi o ograniczenie wypadania odznaczają się takie zioła jak kozieradka, tatarak, skrzyp polny, pokrzywa, czarna rzepa, łopian, rozmaryn, wiesiołek czy tymianek. Wcierki powinny także zawierać oleje roślinne, które mogą pomóc przy nadmiernym wypadaniu włosów. Świetnie sprawdza się np. olej lniany, musztardowy czy z czarnuszki. Ważny jest sposób stosowania wcierki. Po pierwsze, musimy być systematyczni, gdyż efekty nie spadają z nieba. Przed nałożeniem wcierki upewnijmy się, że nasze dłonie są czyste, a następnie nałóżmy wybrany produkt na skórę głowy i przeprowadźmy delikatny i dokładny masaż opuszkami palców (nie paznokciami). Zbyt mocne tarcie nie jest wskazane.

Odpowiedni szampon

Stosowanie odpowiedniego szamponu również może być bardzo pomocne przy nadmiernym wypadaniu włosów. Zbyt mocne szampony mogą prowadzić do podrażnień, które zwykle pojawiają się pod postacią ran, świądu, łupieżu czy pieczenia. Jeśli zauważymy takie zmiany, musimy koniecznie przeanalizować skład używanego przez nas szamponu. Podrażnienia zwykle prowadzą do nadmiernego wypadania. Często winowajcą mogą być takie składniki jak SLS lub SLES, czyli detergenty o mocnym działaniu, które często pojawiają się w szamponach. Jeśli mamy wrażliwą skórę głowy, lepiej jest wybrać szampon na bazie delikatnych detergentów, np. CG (coco glucoside) lub SLG (sodium lauroyl glutamate). Wiele podrażnień powodują także konserwanty, zwłaszcza tzw. itchy M’sy. Powodują one swędzenie skóry głowy i przyczyniają się do wzmożonego wypadania włosów. Wybierając odpowiedni szampon warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z jego składem. Dobry szampon powinien zawierać delikatne substancje myjące, wyciągi i ekstrakty roślinne oraz oleje. Dzięki takim substancjom wszelkie podrażnienia skóry głowy zostaną złagodzone, a dzięki temu ograniczymy wypadanie włosów.

Peeling skóry głowy

Jeśli chcemy, aby nasza skóra głowy była zdrowa, musimy pamiętać o regularnym peelingu. To właśnie on sprawia, że skóra jest lepiej oczyszczona, poprawia jej ukrwienie, a mieszki włosowe nie są zapchane, co w efekcie prowadzi do ograniczenia wypadania włosów. Istnieją różne peelingi do skóry głowy, np. mechaniczne, enzymatyczne czy kwasowe. Jeśli nasza skóra głowy jest wrażliwa, najlepiej jest postawić na peeling enzymatyczny, który jest o wiele delikatniejszy niż pozostałe rodzaje peelingów. Jak często powinniśmy używać tego typu produktów? Najlepiej jest wykonywać peeling raz na 1-2 tygodnie.

Olejowanie skóry głowy

Ciekawym pomysłem na ograniczenie wypadania włosów jest także regularne olejowanie skóry głowy. Sposób ten nie jest aż tak popularny jak stosowanie wcierek czy peelingów, jednak może okazać się bardzo pomocny. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku olejowania skóry głowy ważne są trzy rzeczy. Po pierwsze, należy być delikatnym i nie wcierać oleju zbyt mocno. Wystarczy delikatny masaż opuszkami palców. Drugą kwestią jest długość trzymania oleju na głowie. W tym przypadku nie sprawdza się zasada „im dłużej, tym lepiej”, gdyż nasze włosy mogą być zbyt obciążone. Olej najlepiej jest trzymać maksymalnie dwie godziny. Trzecią sprawą jest dobranie odpowiedniego oleju. Najlepiej jest wybrać olej nierafinowany, który zawiera o wiele więcej witamin i składników niż olej rafinowany. Jakie produkty sprawdzą się na skórę głowy? Warto zwrócić uwagę na olej z czarnuszki, z awokado, jojoba, musztardowy lub lniany.

Dbanie o włosy na długości

Jeśli nasze włosy są osłabione lub zniszczone przez zbyt stylizowanie na gorąco, z czasem również mogą zacząć wypadać. Najlepiej jest ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z tego rodzaju stylizacji, jeśli jednak taka opcja nie wchodzi w rachubę, warto zaopatrzyć się w produkty termoochronne, np. mgiełki, które należy zaaplikować na włosy przed prostowaniem czy kręceniem. Częste rozjaśnianie i farbowanie również ma olbrzymi wpływ na wypadanie włosów, dlatego warto w miarę możliwości zdecydować się na zastosowanie farb ziołowych. Bardzo pomocne mogą być takie zioła jak henna, cassia czy indygo, które odznaczają się znakomitym wpływem na skórę głowy i pomagają ograniczyć wypadanie włosów. Pamiętajmy również, aby nie pocierać włosów ręcznikiem i nie szarpać ich. Zamiast ręcznika frotte możemy użyć bawełnianej koszulki lub ręcznika z wiskozy bambusowej. Należy również uważać, aby nie zahaczać włosami o zamek w kurtce czy szalik, gdyż takie działania również osłabiają nasze pasma i często wzmagają ich wypadanie. Warto również pamiętać, aby nie chodzić spać z mokrymi włosami.

Gdzie szukać preparatów na wypadanie włosów?

Na rynku można znaleźć wiele świetnych produktów, które pomogą nam zapomnieć o nadmiernym wypadaniu włosów. Znajdziemy je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Wiele znakomitych produktów można znaleźć na stronie https://www.apo-discounter.pl. Jest to apteka internetowa, która może pochwalić się bogatym asortymentem. Znajdziemy tutaj świetnie kosmetyki do włosów, a także witaminy, leki, suplementy i o wiele więcej. Produkty te pozwolą nam pożegnać się z problemem wzmożonego wypadania włosów.

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *