Blog

Woda brzozowa – właściwości lecznicze, stosowanie oraz sposób zdobycia. Kiedy warto stosować wodę brzozową?

Woda brzozowa jest bardzo cennym ekstraktem, wyciągiem ze środka drzewa bardzo dobrze znanego w Polsce. To roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego. Składniki tego eliksiru wiele tłumaczą. Mimo, że woda brzozowa jest produkowana przemysłowo można zrobić ją również w zaciszu domowym. Wodę brzozową pozyskuje się wczesną wiosną, najlepiej jeżeli są to miesiące wczesno-wiosenne takie jak kwiecień i maj. Tradycja mówi, że najlepiej odsącza się sok z brzozy od razu po Świętach Wielkiej Nocy. Woda brzozowa jest pozyskiwana przeważnie z drzew rosnących na północnej półkuli planety. W celu zdobycia soku z brzozy robi się niewielki otwór w drzewie, z którego wypływa syrop, który jest zbierany i przechowywany w naczyniach, a następnie po odpowiedniej produkcji przelewany jest do butelek.

Jakie właściwości zdrowotne ma woda brzozowa?

Woda brzozowa zastosowanie: ten znakomity ekstrakt ma wiele właściwości m.in. antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, moczopędne co pozwala na pozbycie się z ustroju trujących zarazków. Woda brzozowa na twarz opóźnia starzenie się organizmu, a regularne stosowanie ma duży wpływ na zmarszczki oraz niweluje przebarwienia m.in. na skórze twarzy. Łagodzi podrażnienia i zmiany skórne, oczyszcza i nawilża skórę i cerę, rozjaśnia piegi. Ma ogromny wpływ na cerę łojotokową, trądzikową i tłustą. Woda brzozowa na co pomaga? Dzięki właściwościom wody brzozowej ma ona pozytywne działanie na układ pokarmowy i nerwowy m.in. łagodzi stres i stany zapalne żołądka. W tym preparacie wykryto również wiele czynników wykrztuśnych, ułatwiających produkcję śluzu co jest pomocne przy mokrym kaszlu. Woda brzozowa wspiera układ immunologiczny, stawowy oraz mięśniowy, pozwalając na rozrost mięśni. Jednym z najważniejszych zastosowań w codziennym życiu wody brzozowej jest fakt, że normuje poziom cholesterolu oraz lipidów w organizmie, a ponadto jest zalecana przy chorobach sercowo-naczyniowych czy też przy lekkich zmianach miażdżycowych. Jest idealnym preparatem do zastosowania przy wypadaniu włosów, łupieżu oraz poprawianiu kondycji włosów, a co istotne – stymuluje porost włosów. Z soku brzozy pozyskuje się tzw. ksylitol, czyli zdrowszą wersje cukru. Ksylitol zawiera niską kaloryczność, ma bardzo dobry wpływ na szkliwo zębów.

woda brzozowa

W jaki sposób stosować wodę brzozową?

Ze względu na zawartość alkoholu, bardzo ostrożnie trzeba podchodzić do stosowania wody brzozowej w codziennym użytkowaniu. Stosując wodę brzozową np. jako wcierkę na skórę głowy, trzeba unikać jej kontaktu z włosami. W przypadku nadmiernego przesuszania skóry, należy natychmiast zaprzestać jej stosowania. Dlatego preparat należy wmasowywać delikatnie, opuszkami palców w skórę głowy i pozostawić na kilka godzin lub ewentualnie na noc, bez spłukiwania wodą. Można również zastosować wodę brzozową z użyciem wody, przed lub po umyciu ale nie częściej niż co drugi dzień. Efekty w postaci meszku włosków powinny być już widoczne po około miesiącu lub maksymalnie dwóch miesiącach. Oczywiście nie jest powiedziane, że woda brzozowa przyniesie jakiekolwiek efekty, tym bardziej przy osobach, które genetycznie są wyłysiałe. Picie wody brzozowej będzie działać odżywczo na włosy i skórę od wewnątrz, dlatego warto połączyć dwa sposoby np. stosowanie wcierki oraz regularne picie soku.

W jaki sposób zdobyć wodę brzozową?

Wodę brzozową można zakupić w przeróżnych sklepach stacjonarnych, internetowych czy też aptece. Buteleczka takiej wody brzozowej kosztuje około 7-10 złotych, w zależności od pojemności, ta tradycyjna wielkość powinna wystarczyć na miesiąc.

W warunkach domowych wodę brzozową można otrzymać z przepisu, który można znaleźć m.in. w internecie. Sprawdzone, domowe przepisy niczym nie różnią się od wody zakupionej bezpośrednio w sklepie czy aptece.

Czy warto używać wody brzozowej?

Na co woda brzozowa? Sok z brzozy ma naprawdę niezliczone możliwości, zastosowanie, jest uniwersalny i nawet jeśli stosuje go się np. tylko w celu porostu i wzmocnienia włosów, to przy okazji woda brzozowa wzmacnia i oczyszcza organizm. Warto wypróbować wodę brzozową, i przekonać się że regularne stosowanie tego cudownego eliksiru przynosi wiele korzyści zdrowotnych, pielęgnacyjnych i regeneracyjnych. Woda brzozowa zawiera w sobie wiele cennych witamin i minerałów m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, potas, żelazo, miedź, fosfor, wapń, garbniki, fitosterole, flawonoidy, które są idealnymi antyoksydantami, kwas salicylowy, aminokwasy oraz botulinę i saponinę.

Warto zaznaczyć, że mimo wszystko woda brzozowa to preparat ziołowy, dlatego najlepiej używanie wody brzozowej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, tym bardziej przez osoby narażone na różnego rodzaju alergie czy uczulenia. Odpowiedni dobór preparatu wymaga również sporej wiedzy, co w przypadku preparatu chemicznego. Należy pamiętać, że tego typu preparaty mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. To preparaty, które mają dość silne działanie, więc warto przestrzegać zaleceń producenta.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *