Blog

Wakacje na rowerze – w Polsce z dzieckiem

Przejażdżki rowerowe to świetny pomysł na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, która może zaangażować całą rodzinę i być jednocześnie świetną zabawą. Dziś coraz więcej osób decyduje się na wakacje blisko natury, a zwiedzanie okolicy na jednośladzie to dodatkowa okazja do podziwiania pięknych widoków i delektowania się przyrodą. Jak zorganizować wakacje na rowerze z dzieckiem? Czy to dobry pomysł na wspólnie spędzony czas?

Bezpieczne wakacje na rowerze – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy nasze wakacje na rowerze mają polegać na codziennych, małych wycieczkach w pobliżu domu, czy też planujemy zabrać ze sobą rowery w podróż po Polsce lub za granicą – podstawą jest dbałość o bezpieczeństwo rodziny. Warto przygotować swój podróżny niezbędnik, a w nim między innymi miniapteczkę, wodę, mapę okolicy, odpowiednią odzież. Pamiętajmy o elementach, takich jak ochraniacze, czy kask – szczególnie dla naszych pociech. Bezpieczeństwo podróży to także odpowiednio przygotowany plan. Przyjmijmy konkretną trasę, działajmy odpowiedzialnie, nie warto zapuszczać się w nieznane tereny późnym wieczorem. Wybierajmy ścieżki rowerowe i sprawdzone trasy.

Gdzie na wakacje w Polsce z rowerem – najpiękniejsze miejsca

W Polsce znajdziemy mnóstwo pięknych miejsc i scenerii wprost wymarzonych do wycieczek na rowerze. Często przed okresem wakacyjnym wpisujemy w wyszukiwarce hasła : „wakacje na rowerze polska”, „czy gdzie rowerem na wakacje”. Zapominamy, że tak naprawdę cały kraj obfituje w piękne widoki – morze, góry, jeziora, lasy, cudowne zabytki. Jeśli chcemy zabrać dzieci, czy starsze osoby na spokojne jednostajne trasy, być może warto zdecydować się na wyprawę po Mazurach, ziemi Roztoczańskiej lub Podlasiu. Romantyczną aurę i przepiękne zachody słońca gwarantują nam Pomorze i Kaszuby. Jeśli masz dobrą kondycję, a Twoja rodzina kocha wyzwania i zastanawiasz się – gdzie na wakacje z rowerem? Pomyśl o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Wakacje na rowerze z dzieckiem – jak się przygotować?

Przebieg naszej rowerowej wyprawy będzie uzależniony od wieku dziecka. Zasadnicze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to czy maleństwo wymaga rowerowego fotelika, czy też jest w stanie samodzielnie prowadzić rower. Połowę sukcesu stanowi dobór trasy, która nie będzie zbyt wyczerpująca i trudna dla najmłodszych, a dodatkowo zaciekawi nasze pociechy na tyle, że przejażdżki rowerowe staną się przyjemnością. Zapewnijmy dzieciom optymalną liczbę przerw, przystanków i czasu na regenerację oraz posiłek. Niezwykle istotny jest układ w jakim poprowadzimy wycieczkę. Ważne, aby osoba prowadząca, znająca trasę i decyzyjna w kwestiach postojów, prowadziła rodzinę z przodu. Na końcu kolumnę rowerzystów powinien zamknąć dorosły, kontrolujący jazdę najmłodszych i najstarszych uczestników wyprawy. Zwróćmy uwagę na sprawność rowerów oraz ich stan przed wyruszeniem na wycieczkę. Zastanówmy się, czy sprzęt, którym zamierzamy się poruszać, jest odpowiednio dostosowany do potrzeb rodziny. Na przykład, świetne rozwiązanie dla osób starszych i schorowanych to rower trójkołowy – pojazd stabilniejszy i łatwiejszy do utrzymania równowagi. Sprawdźmy też, czy na obranej przez nas trasie są oznaczone ścieżki i punkty postojowe przygotowane specjalnie dla rowerzystów. To spore ułatwienie, kiedy zadajemy sobie pytanie, gdzie na wakacje z rowerami.

Przygotowania do wakacji rowerowych powinny trwać cały rok !

Pamiętajmy, że o dobrą kondycję, wydolność płuc i mięśni powinniśmy dbać cały rok. Nagły zryw aktywności fizycznej raz do roku, może skutkować bólem stawów, zakwasami, złym samopoczuciem, skokami ciśnienia. Warto rozważyć zakup rowerka stacjonarnego, który posłuży nam przez cały rok, niezależnie od pogody. To nie tylko świetne narzędzie do zbudowania ładnej sylwetki i utraty zbędnych kilogramów, ale także sposób na wypracowanie dobrej kondycji. Na takim rowerku mogą ćwiczyć też osoby, które mają problem z poruszaniem, utrzymaniem równowagi, zmagają się ze skutkami różnych chorób (warto skonsultować aktywność fizyczną z lekarzem). Wakacje na rowerze powinny być przyjemne, odprężające – urlop to nie czas na walkę ze swoimi zastanymi mięśniami i brakiem wydolności oddechowej!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *