Blog

Krosty na języku – jakie są rodzaje, przyczyny? Leczenie krost na języku

Zwykle największą uwagę poświęcamy naszej jamie ustnej i jej higienie. Śnieżnobiałe i zdrowe zęby zdobią nasz uśmiech, a świeży oddech sprawia, że czujemy się o wiele lepiej. Kupujemy zatem najlepsze pasty do zębów, które mają różnorodne spectrum działania, a także płyny do płukania jamy ustnej. Jednak zdarza się, że po mimo wszystkich podjętych kroków, celem zapewnienia jak najlepszej higieny w naszej jamie ustnej, na języku zaczęły pojawiać się krostki. Mogą mieć one różne podłoże i być wynikiem reakcji alergicznej, a nawet poważnej choroby. Jeśli więc wiemy, że jedną z przyczyn ich pojawienia się nie mogła być nieprawidłowa higiena języka, warto je kontrolować i sprawdzić częstotliwość ich pojawiania się, wielkość i formę.

Rodzaje krost na języku

Krosty pojawiające się na języku, z reguły mogą przyjmować różne formy. Do najpopularniejszych zaliczamy krosty białe i czerwone. Czym one się charakteryzują? Otóż:

  • krosty na języku w kolorze białym- są one najczęściej wywołane zakażeniem grzybiczym przez drożdżaka Candida. Najczęściej krosty te przyjmują postać białych kulek, które pojawiają się początkowo na języku, by potem rozprzestrzenić się na całą jamę ustną. U dzieci potocznie nazywa się je pleśniawkami. Łato je rozpoznać, gdyż towarzyszy im biały nalot obejmujący błony śluzowe jamy ustnej. Co więcej, białym krostom na języku często towarzyszy także obrzęk i dyskomfort, który wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Do zakażenia grzybiczego może dojść na skutek np. spożycia nieumytych owoców, czy włożeniu do jamy ustnej niezdezynfekowanych przedmiotów.
  • krosty na języku w kolorze czerwonym- są one mniej niebezpieczne od krost w kolorze białym. Zwykle wskazują one na postępujące w naszym organizmie przeziębienie lub mogą także świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym ślinianek. Co najważniejsze, wraz z końcem choroby znikają one samoistnie. Zdarza się, że sygnalizują one swoim pojawieniem się osłabienie odporności organizmu, a także to, że mamy zbyt ubogą dietę w witaminy i niezbędne minerały.

Krosty na języku- przyczyny

Wspomnieliśmy już, że krosty na języku mają różne podłoże i mogą powstawać z różnych przyczyn. Pojawiają się zarówno u dzieci jak i u dorosłych i najczęściej przybierają formę małych kulek. Skutecznie jednak mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie, gdyż sprawiają ból i praktycznie uniemożliwiają spożywanie posiłków. Jakie są więc ich najczęstsze przyczyny? Otóż w wielu przypadkach krosty na języku są wynikiem reakcji alergicznej np. na składnik spożytego posiłku. Co więcej mogą one być wynikiem drobnego oparzenia, np. po wypiciu gorącego napoju. Innym powodem dla których na naszym języku mogą pojawić się drobne krostki jest ogólna reakcja na osłabienie organizmu. Należy mieć na uwadze, że zmiany mogą pojawić się tylko i wyłącznie na określonej części języka, ale równie dobrze mogą pokryć go w całości. Do innych przyczyn powstania krost na języku możemy zaliczyć:

  • urazy mechaniczne języka
  • niedobór witaminy B w organizmie
  • zespół jelita drażliwego
  • pojawienie się stanu zapalnego w całej jamie ustnej
  • regularne spożywanie zbyt ostrych i pikantnych potraw w dużych ilościach
  • niedobór minerałów jak np. kwasu foliowego, cynku, magnezu czy żelaza
  • refluks żołądka
  • stadium cukrzycy
  • grzybica rozwijająca się w jamie ustnej.

Krosty na języku- leczenie

Wydawać by się mogło, że krosty na języku nie stanowią poważnego problemu i nie zagrażają naszemu zdrowiu lub życiu. Niemniej jednak większość z nich znacznie utrudnia choremu spożywanie posiłków czy nawet picie. Wobec tego, mogą one prowadzić do rozwoju innych, poważniejszych chorób. Należy mieć na uwadze, że dobór odpowiedniej kuracji jest uzależniony przede wszystkim od przyczyny, jaka wywołała pojawienie się krost na języku. Warto wiedzieć, że w większości przypadków, znikają one samoistnie, gdy organizm zwalczy zakażenie. Jeśli jednak są one symptomem poważniejsze choroby, będą się one utrzymywały przez cały czas jej trwania. Doprowadzi to do zaburzenia i utrudnienia w wykonywaniu codziennych czynności, dlatego warto w porę zareagować i udać się do specjalisty, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Często dyskomfort spowodowany pojawieniem się krost na języku, można skutecznie minimalizować domowymi sposobami. W tym celu wykorzystuje się chociażby:

  • przemywanie języka wodą utlenioną, która ma właściwości odkażające- nie stosuje się tej metody u dzieci, które mogą ją połknąć.
  • okłady z preparatów zawierających w składzie witaminy A, B i C.
  • nakładanie preparatów odkażających, które znajdziemy w każdej aptece bez recepty
  • płukanie jamy ustnej ziołowymi płukankami, które zawierają w swoim składzie np. szałwię, rumianek czy łopian lekarski- mają one działanie łagodzące i odkażające.

Jeśli krosty na języku utrzymują się przez dłuższy czas, niezbędna jest wizyta u specjalisty. Trudniejsze przypadki mogą wymagać nawet kuracji antybiotykami. Najważniejsze jest jednak profilaktyka, która nie dopuści do ich powstawania. Dbajmy więc o to, by dezynfekować ręce, a także myć owoce i warzywa przed spożyciem.

Artykuł Krosty na języku – jakie są rodzaje, przyczyny? Leczenie krost na języku pochodzi z serwisu Zdrowiutko.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *