Blog

Wszystko o myciu włosów – czy robisz to dobrze?

Prawidłowa higiena jest podstawą w pielęgnacji. Wiele kobiet niestety popełnia błędy już na etapie mycia głowy. Jak im zapobiec?

Mycie włosów jest jedną z czynności, które wykonujemy rutynowo, od zawsze, często bez żadnej refleksji, dopóki pozornie przynosi to pożądane efekty. Wszelkie problemy ze skórą głowy oraz kondycją włosów zrzucamy na geny lub działanie czynników zewnętrznych. Prawidłowe oczyszczanie skalpu i włosów jest jednak podstawą na drodze do uzyskania pełnej blasku, zdrowo wyglądającej fryzury.

Najczęściej stosowane techniki mycia głowy

Czy wiedziałaś, że jest więcej sposobów niż jedna? Warto je poznać, by dobrać odpowiednią dla siebie i swoich potrzeb.

Mycie włosów metodą M – najbardziej popularna, lecz niekoniecznie warta naśladowania. Mycie włosów szamponem i spłukanie ich nie wystarczy, by je odżywić i odpowiednio nawilżyć.

Mycie włosów metodą O – sama odżywka nałożona na włosy sprawdza się u właścicielek loków oraz sprężynek. Oczyścisz w ten sposób włosy, a przy tym nie napuszą się. Należy tu jednak pamiętać, że co jakiś czas, trzeba także dogłębnie wyczyścić skórę głowy.

Mycie włosów metodą MO – mycie i odżywianie to również często stosowana technika. Po usunięciu piany z szamponu nakładana jest odżywka. Szybki sposób, lecz może nie być wystarczający.

Mycie włosów metodą OM – włosy pokryte wcześniej odżywką są zabezpieczone przed silnym działaniem szamponu, który nanosimy tylko na skalp.

Mycie włosów metodą OMO – technika stosowana przez świadome włosomaniaczki. Najpierw włosy zabezpieczane są odżywką humektantową lub proteinową (w zależności od potrzeb), potem przychodzi kolej na mycie skóry głowy, a po spłukaniu całości, nakładana jest odżywka emolientowa, która działa wygładzająco, nawilżająco, a przy tym zabezpiecza włosy.

Metoda kubeczkowa – może być elementem powyższych. Polega na rozcieńczaniu porcji szamponu z wodą i wymieszaniu w kubeczku lub butelce. Taki roztwór jest łagodniejszy dla skóry oraz włosów, a przy tym pozwala szybciej uzyskać pianę przy niewielkiej ilości produktu.

Prawidłowa pielęgnacja włosów – jak myć, by im nie zaszkodzić?

Zawsze zaczynaj od rozczesania pasm i koniecznie używaj chłodnej wody. Poświęć trochę uwagi na wybór odpowiedniego szamponu. Na co dzień stosuj delikatny produkt o bardzo łagodnym działaniu, a raz w tygodniu sięgnij po tzw. rypacz, czyli szampon silnie oczyszczający.

Ważną kwestią jest ustalenie częstotliwości mycia. Każdy z nas jest inny i w różnym tempie nasze włosy potrzebują oczyszczania. Wiele kobiet jednak zadaje sobie pytanie, jak często myć włosy, które się przetłuszczają? Jeśli już po dobie twoja fryzura wygląda nieestetycznie, możesz myć głowę codziennie, pod warunkiem, że używasz łagodnego szamponu. Jeśli jednak chcesz wydłużyć czas ich świeżości, możesz próbować robić to bardzo stopniowo np. zamiast co 24h, myć je po 36h. Nie przetrzymuj ich jednak zbyt długo.

Nakładając odżywkę, pamiętaj, by robić to na pasma od ucha w dół, co da ci pewność, że produkt nie dostanie się na skalp. Po spłukaniu włosów nie wycieraj ich ręcznikiem, odciśnij najpierw nadmiar wody dłońmi, a potem możesz powtórzyć to z użyciem ręcznika papierowego lub zawinąć głowę w bawełnianą koszulkę.

Artykuł sponsorowany.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *