Blog

Suchość pochwy – czym tak właściwie jest oraz jak to leczyć? Wszystko co musisz wiedzieć na temat suchej pochwy

Suchość pochwy to dosyć krepująca dolegliwość, która wbrew powszechnej opinii może spotkać kobietę w każdym wieku. Badania pokazują, że z tą przykrą dolegliwością boryka się co 4 kobieta. W tym artykule zdradzimy, jakie są najczęstsze przyczyny suchości pochwy, jak można sobie z nimi radzić i w jakich przypadkach wizyta u lekarza jest konieczna.

Zobacz także: Ćwiczenia na zwężenie pochwy po porodzie | Wzmocnij mięśnie Kegla

Jak powstaje suchość pochwy?

Coraz więcej kobiet podczas wizyty u swojego lekarza ginekologa uskarża się na suchość pochwy i dolegliwości z tym związane, ale według najnowszych badań wiele z nich nie mówi o tym problemie, często przyczyną jest skrępowanie i zawstydzenie. Niektóre kobiety nadal żyją w przekonaniu, że o pewnych sprawach nie powinno się mówić głośno. Zdecydowanie nie jest to dobrym rozwiązaniem, ponieważ takie zaniedbania powodują dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, a nawet mogą doprowadzić do poważniejszych powikłań. W takich przypadkach rekonwalescencja może potrwać dłużej.

Za problem z suchością pochwy odpowiada niedostateczne nawilżenie  przedsionka pochwy. Stan taki może być wywołany chorobą. U kobiet, które są zdrowe, w pochwie naturalnie produkowany jest śluz, który ma za zadanie nawilżać i zapobiegać przykrym dolegliwością związanych z jego brakiem, lub niedostateczną ilością. Objawy związane z tą przypadłością mogą być bardzo uciążliwe, mogą powodować dyskomfort w codziennym życiu, a nawet ból.

Śluz, który naturalnie produkowany jest w pochwie zdrowej kobiety pełni rolę ochronną, ale nie tylko. Ma on również za zadanie zapobiegać przenikaniu do wewnątrz pochwy drobnoustrojów. W ten sposób organizm każdej kobiety naturalnie chroni się przed zakażeniami i infekcjami, Odpowiednia ilość śluzu w pochwie umożliwia również odbycie bezbolesnego stosunku płciowego.

Jakie są najczęstsze objawy suchości pochwy?

Kobiety, które borykają się z problemem suchości pochwy, często uskarżają się na dokuczliwe swędzenie i pieczenie przedsionka pochwy. Może pojawiać się również ból przy  stosunku. Do najmniej oczywistych przyczyn niedostatecznego nawilżenia pochwy zalicza się zbyt duże parcie na pęcherz i tym samym częste oddawanie moczu.

Zdarza się również, że pojawiają się dolegliwości bólowe, takie jak kłucie czy nieprzyjemne pulsowanie odczuwalne wewnątrz pochwy. Podobne dolegliwości występują przed menstruacją, więc ważne jest, żeby nauczyć się odczytywać sygnały, które organizm nam wysyła. Jeśli nie jesteśmy przed menstruacją, to jest duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości powodujące dyskomfort mogą być związane z suchością pochwy.

Mogą pojawić się również nieprzyjemne upławy o żółtym zabarwieniu, lub objawy innej choroby wywołanej suchością,  takie jak na przykład zakażenie infekcyjne pochwy. Przy infekcji pochwy również najczęściej pojawiają się upławy. W takim przypadku mogą mieć one zabarwienie zielonkawe i nieprzyjemny zapach.

  Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania suchości pochwy?

  • Menopauza: Do bardzo częstych przyczyn suchości pochwy u kobiet po 50 roku życia zalicza się menopauzę. Menopauza jest to okres przekwitania, w którego czasie dochodzi do powolnego zanikania okresu, aż do całkowitego zaprzestania miesiączkowania. Okres przekwitania u kobiet wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi, które z kolei wpływają na budowę nabłonka wewnątrz pochwy. Staje się on zdecydowanie cieńszy, mniej elastyczny, niedostatecznie  nawilżony co jest związane ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie.
  • Ciąża: Kolejną przyczyną  suchości w pochwie może być ciąża. W szczególności dokuczliwe objawy mogą nasilać się w pierwszym i drugim trymestrze. Jeśli kobieta ma takie dolegliwości i może podejrzewać, że jest ciąży, powinna wykonać test ciążowy. W przypadku pozytywnego testu zaleca się niezwłoczną wizytę u lekarza ginekologa, który również zastosuje odpowiednie leczenie dolegliwości. Należy pamiętać również o tym, że dobór jakiegokolwiek leczenia w czasie ciąży powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż niektóre środki dostępne bez recepty nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży.
  • Karmienie piersią: Kobiety, które urodziły i karmią piersią, również często skarżą się na suchość pochwy. Taki stan może się utrzymywać nawet do kilkunastu tygodni po porodzie. W przypadku karmienia piersią również zażywanie ewentualnych leków powinno odbywać się z konsultacją specjalisty.
  • Faza cyklu: Następna częstą przyczyną suchości w pochwie jest faza cyklu menstruacyjnego. Nie rzadko  przed okresem kobiety zauważają znaczną lub całkowitą suchość pochwy. Stan ten jest związany ze spadkiem estrogenów i może utrzymywać się nawet około 5 dni.
  • Stres: Długotrwale utrzymujący się stres, często także bywa przyczyną suchości w pochwie. W przypadku depresji zażywane antydepresanty mogą przyczynić się do takich dolegliwości.
  • Leki: Przyjmowanie niektórych leków lub tabletek antykoncepcyjnych również może wpływać na opisywane dolegliwości.
  • Zabiegi chirurgiczne: Kolejną przyczyną mogą być  zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie miednicy.

 

Kiedy udać się do lekarza z suchą pochwą?

Bardzo duża liczba kobiet świadomie lub nieświadomie bagatelizuje objawy suchości pochwy i próbują sobie pomóc domowymi sposobami. Takim sposobem, który często stosują kobiety,  na przykład na walkę z  brakiem nawilżenia  podczas stosunku są dostępne w aptece  bez recepty żele nawilżające. Istnieją również tabletki, lub czopki dopochwowe, które można zakupić bez recepty. Należy jednak pamiętać, że jest to doraźny sposób, który nie może zastąpić wizyty u lekarza. Wręcz przeciwnie często zdarza się, że kobieta dostaje alergii po takim produkcie, lub objawy związane z suchością pochwy takie jak pieczenie nasilają się bardziej. Jeśli zatem dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, pojawia się oprócz suchości ból, pieczenie bądź upławy należy niezwłocznie umówić się na wizytę kontrolną do swojego lekarza ginekologa. Zdarza się, że jeśli objawy nie są zanadto dokuczliwe, to sporo kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest to problem i jeśli brakuje naturalnego nawilżenia, to może być to symptom występującej choroby, o której nie wiedzą bądź przyczyna mogąca wywołać inny stan chorobowy. Określić prawidłową przyczynę oraz jakie zastosować leczenie może tylko lekarz.

Lepiej zapobiegać niż leczyć Należy pamiętać, że profilaktyka jest bardzo ważna. Każda najmniejsza zmiana, która w naszym organizmie nas nie pokoi powinna zostać sprawdzona.  Jak mówi stare przysłowie, lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć.

Artykuł Suchość pochwy – czym tak właściwie jest oraz jak to leczyć? Wszystko co musisz wiedzieć na temat suchej pochwy pochodzi z serwisu Zdrowiutko.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *