Niskie tętno (bradykardia) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie. Co powinniśmy wiedzieć niskim tętnie?
Zdrowie dla każdego człowieka powinno być najważniejsze. Niestety mamy je tylko jedno, dlatego powinniśmy o nie dbać, jak umiemy najlepiej. Nie powinniśmy ignorować żadnych niepokojących objawów, ponieważ im szybciej udamy się do lekarza i zdiagnozuje on nasze schorzenie, tym łatwiej będzie nam się leczyć i szybciej zwalczymy chorobę. Im szybciej podejmiemy działanie, tym szybciej rozwiążemy nasze problemy. W tym artykule dowiemy się praktycznie wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć na temat niskiego tętna. Niektórym może się wydawać, że problem jest błahy, jednak czy tak jest rzeczywiście, przekonamy się po przeczytaniu tego tekstu.
Zobacz także: Cechy tętna wyczuwanego | Jakie są cechy tętna?
Czym jest niskie tętno?
Bradykardia, czyli właśnie niskie tętno to sytuacja, w której serce bije wolniej niż 50 razy na minutę. U dorosłego człowieka tętno prawidłowe wynosi 60-100 uderzeń serca na minutę. Także, jeśli nasz serce uderza mniej niż 50 razy w ciągu minuty, to może okazać się, że coś jest nie tak. Szczególnie jeśli taki stan nie jest jednorazowy.
Jakie mogą przyczyny niskiego tętna?
Jak przy każdej dolegliwości przyczyn niskiego pulsu może być kilka. Większość z nich spowodowana jest głównie problemami z sercem.
Podstawowymi przyczynami niskiego tętna są:
- niedoczynność tarczycy,
- nadciśnienie tętnicze,
- degeneracja tkanki serca podczas procesu starzenia się,
- uszkodzenia tkanki serca spowodowane jego chorobami, np. zawałem,
- wrodzona wada serca,
- komplikacje po operacji serca,
- zapalenia mięśnia sercowego,
- zaburzenia równowagi elektrolitowej,
- zespół bezdechu śródsennego,
- choroby zapalne,
- przyjmowane leki,
- kumulowanie się żelaza w tkankach.
Jeśli zdiagnozowano u nas jedną z powyższych przypadłości, powinniśmy kontrolować sobie puls. W takim przypadku mamy większe szanse, że nasze serce pracuje za wolno, a co za tym idzie inne nasze funkcje życiowe, też zostają zaburzone. Serce odpowiada ze wiele funkcji w naszym organizmie, także, jeśli rytm jego pracy znacznie zwalnia, to odczuwa to reszta ciała.
Jakie są objawy niskiego tętna?
Niskie tętno powoduje, że niektórym organom dostarczana jest mniejsza ilość tlenu niż w przypadku, gdy serce bije prawidłowo. Ograniczenie tlenu dostarczanego do narządów wewnętrznych może wyrządzić wiele szkód.
Jednakże zacznijmy od tych mniej poważnych, ale równie uciążliwych objawów tego stanu:
- znaczne zmęczenie i osłabienie,
- nawracające bóle głowy,
- omdlenia,
- mroczki przed oczami,
- problemy z koncentracją,
Z tych poważniejszych możemy wyróżnić:
- bóle w klatce piersiowej,
- problemy ze snem i pamięcią,
- problemy z oddychaniem,
- najgorszym i najbardziej niebezpiecznym objawem bradykardii jest zatrzymanie akcji serca.
Wspomnianych objawów nie należy bagatelizować, nawet jeśli mamy do czynienia tylko jednym z nich. Oczywiście sporadyczny ból głowy nie musi zaraz być objawem bradykardii, jednak jeśli nawraca systematycznie, to trzeba znaleźć tego przyczynę.
Jak samemu zbadać sobie tętno/puls?
Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem będzie kupno pulsometru, który w dzisiejszych czasach można kupić już nie tylko w aptece. Czasami większe sklepy sieciowe dodają pulsometry do swojej oferty, w konkurencyjnych cenach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możemy zakupić takiego sprzętu, to puls możemy sprawdzić za pomocą swoich rąk. Wystarczy dwoma palcami dotknąć jednego z trzech miejsc, w których puls jest najbardziej wyczuwalny: w okolicach tętnicy szyjnej, w zgięciu łokcia lub w nadgarstku. Następnie najlepiej przy użyciu czasomierza/stopera obliczyć ilość wyczuwalnych uderzeń na minutę.
Dwa rodzaje bradykardii
Pierwsza z nich to bradykardia patologiczna. Właśnie ona spowodowana jest zmianami chorobowymi, bądź przyjmowanymi lekami. Jak sama nazwa mówi, jest ona patologiczna, czyli odbiegająca od normy.Drugim rodzajem jest bradykardia fizjologiczna. Często spotykana u osób, które mają nadmierną aktywność, np. u sportowców.
Jak należy badać bradykardię?
Najważniejszą sprawą jest ustalenie przyczyny niskiego tętna. Samo leczenie opiera się bowiem na pozbywaniu się objawów. W cięższych przypadkach podawane są adrenalina, izoprenalina, atropina czy glukagon, które znacznie podnoszą tempo pacy serca. W najbardziej zaawansowanych przypadkach istnieje konieczność wszczepienia rozrusznika serca.
Niskie tętno, które pojawia się bardzo sporadycznie można „leczyć” domowymi sposobami, jak np. wypiciem napoju z kofeiną. Kofeina ma to do siebie, że przyśpiesza pracę serca, jednak jest to tylko chwilowe rozwiązanie. Po wydaleniu napoju z organizmu tętno znów może się zmniejszyć.
Z czego może wynikać niskie tętno płodu?
Co ciekawe niskie tętno może pojawić się nawet u nienarodzonego dziecka. W przeciwieństwie do dorosłych ludzi, dla płodu niskie tętno pojawia się już wtedy, gdy serce bije mniej niż 110 razy na minutę. Należy zauważyć, że niskie tętno płodu także ma swoje przyczyny. Jest ich naprawdę sporo. Przyczyny niskiego tętna płodu:
- niewydolność łożyska,
- ucisk pępowinowy,
- ucisk główki płodu,
- pobranie krwi pępowinowej,
- niskie ciśnienie krwi przyszłej mamy,
- niska temperatura ciała przyszłej mamy,
- hipoglikemia stwierdzona u ciężarnej,
- wady i arytmie serca płodu,
- zespół Edwardsa wykryty u płodu,
- działanie niektórych leków przyjmowanych przez matkę.
Jak leczyć niskie tętno płodu?
Jeśli niskie tętno płodu nie jest ściśle związane z matką, dziecko powinno być pod stałą opieką lekarz. Matka musi stosować się ściśle do jego zaleceń. Przede wszystkim matka musi wykonywać regularne badania tętna zarówno swojego, jak i dziecka.
Bardzo dobrym pomysłem jest zakupienie przez matkę detektora płodu. Dzięki nowoczesnej technologii można w każdej chwili posłuchać tętna dziecka. Można powiedzieć, że jest to połączenie pulsometru przykładanego do brzucha, który jest połączony ze Smartfonem, specjalną aplikacją. Narzędzie spełnia swoją funkcję już od 12 tygodnia płodu.
Jak żyć z bradykardią?
Wielu z nas, słysząc stwierdzenie niskie tętno, machnie ręką i zbagatelizuje sprawę. To najgorsze rozwiązanie, jakie możemy wybrać. Bradykardia jako schorzenie pochodzące od serca, nie może być zignorowane. Wszelkie objawy, które mogą powodować niskie tętno, powinny być skonsultowane z lekarzem. Mimo że większość tych objawów w niewielkim stopniu przeszkadza nam w życiu, to spotęgowane mogą być naprawdę niebezpieczne. Nieleczone symptomy mogą zagrażać naszemu zdrowiu lub nawet życiu. Jeśli jednak jesteśmy pod stałą kontrolą lekarza, to nasze zdrowie jest o wiele mniej zagrożone.
Niskie tętno może dotknąć osobę w każdym wieku. Jak wspominaliśmy wcześniej, nawet nienarodzone dzieci mogą zmagać się z tym schorzeniem. Nie ma reguły na, to kiedy ta dolegliwość nas dopadnie. Czasami dzięki temu, że pójdziemy do lekarza z „nic nieznaczącym” objawem możemy oszczędzić sobie wielu przykrych sytuacji.
Leczona bradykardia w sumie nie zagraża naszemu życiu. Będąc pod stałą opieką lekarza nie dość, że będziemy mogli być bardziej spokojni o swoje zdrowie, to pozbędziemy się objawów, które ograniczają naszą codzienność.
Prawda jest taka, że każdy niepokojący symptom w naszym organizmie powinniśmy konsultować z lekarzem. Oczywiście nie ma też co popadać w paranoję i z bólem głowy, który pojawił się po raz kolejny w odstępie kilku miesięcy biec do lekarza. Jednak jeśli czujemy, że jest coś naprawdę nie tak, to warto to sprawdzić dla własnego spokoju.
Artykuł Niskie tętno (bradykardia) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie. Co powinniśmy wiedzieć niskim tętnie? pochodzi z serwisu Zdrowiutko.