Wakacje. Jak je przetrwać bez zdrowotnych niespodzianek?
Lato zbliża się wielkimi krokami. Zaczynamy planować wakacje, marzymy o miłym, beztroskim wypoczynku. Może on mieć różne formy – jedni wolą spokojne leniuchowanie, a inni spędzają czas aktywnie, zwiedzając, uprawiając sporty i piesze wycieczki. Jednak planując wakacyjny wyjazd, musimy mieć na uwadze pewne środki ostrożności. Co zrobić, by nie dać się zaskoczyć przykrym dolegliwościom żołądkowo-jelitowym?
Klątwa faraona
Klątwa sułtana, faraona, biegunka podróżnych – jeden problem, różne nazwy. To jednak, co je łączy, to nieprzyjemne dolegliwości, które klątwie tej towarzyszą. Taka przypadłość może zrujnować nam całe wakacje. Biegunka u dziecka czy dorosłego, ból brzucha – wszystko to sprawia, że nawet najbardziej luksusowy kurort zmienia się w miejsce kaźni.
Jak to jest, że właśnie latem biegunka dopada nas najczęściej? Składa się na to wiele czynników. Zmiana wody, diety, więcej słodkich deserów, surowych warzyw czy owoców, mniejsza dbałość o higienę – wszystko to wiąże się z dużym ryzykiem zatruć i rozregulowania naszej flory bakteryjnej. Dlatego, aby wakacje były udane, warto się do nich wcześniej przygotować.
Jak uchronić się przed klątwą?
Jest kilka złotych zasad, których przestrzeganie pozwoli nam uchronić się przed nieprzyjemnościami ze strony układu trawiennego.
- Pamiętajmy o higienie! Myjmy często ręce, na każdy wyjazd zabierajmy płyny dezynfekujące lub chusteczki nawilżające do rąk, które sprawdzą się w miejscach bez dostępu do łazienki,
- Zwracajmy uwagę na wodę pitną i tę, której używamy do mycia zębów. Problem ten dotyczy krajów egzotycznych, gdzie flora bakteryjna jest całkiem inna. Wodę powinniśmy pić tylko butelkowaną lub przegotowaną. Do mycia zębów używamy tego samego rodzaju wody,
- Napoje zamawiajmy bez lodu (to zamrożona woda kranowa),
- Unikajmy zakupów żywności od ulicznych sprzedawców,
- Warzywa i owoce myjmy przegotowaną wodą. Owoce najlepiej obrać ze skórki,
- Unikajmy jedzenia niepasteryzowanych produktów mlecznych oraz lodów lokalnej produkcji.
Wiemy już czego unikać. Dowiedzmy się teraz, co warto zapakować do podróżnej apteczki, aby szybko uzyskać pomoc w razie wystąpienia biegunki u dziecka czy dorosłego.
Apteczka – wszystko, co potrzebne
Niestety, czasem największa ostrożność może nie wystarczyć. Wakacje to okres luzu i nie zawsze mamy ochotę na kontrolowanie wszystkiego na każdym kroku. Trudno tez upilnować nasze wszędobylskie dzieci, które ciekawe są wszystkiego. Dlatego warto wyposażyć naszą apteczkę w:
- Płyny z elektrolitrami,
- Probiotyki,
- Produkty hamujące biegunkę.
Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje produkty probiotyczne warto przyjmować już nieco wcześniej, aby w jelitach miała szansę pojawić się duża ilość dobrych bakterii. Pomoże to w zapobieganiu biegunce u dziecka i dorosłego.
Artykuł Wakacje. Jak je przetrwać bez zdrowotnych niespodzianek? pochodzi z serwisu Zdrowiutko.