Jakie są najzdrowsze owoce egzotyczne?
Nie od dziś wiadomo, że matka natura obdarzyła nas roślinami o niesamowitych właściwościach. Niektóre z nich wpływają dobroczynnie na urodę, inne wspierają zdrowie i samopoczucie, jeszcze inne – uzupełniają niedobory w mikro- i makroelementach naszego organizmu. Coraz więcej mówi się także o prozdrowotnym działaniu owoców egzotycznych. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, mądrość ludowa i nowoczesne badania naukowe potwierdzają, że są one receptą na utrzymanie dobrego zdrowia. Jakie są owoce egzotyczne o najskuteczniejszym działaniu?
Owoce egzotyczne – na które z nich zwrócić uwagę?
Owoców egzotycznych jest mnóstwo i nie sposób wymienić właściwości ich wszystkich. Znane są nam te, o których mówi się najwięcej, a których działanie potwierdza szerokie grono osób – to jednocześnie dobry sposób ich weryfikacji. Warto pamiętać, że spożywanie owoców egzotycznych w celach prozdrowotnych powinno być jedynie uzupełnieniem diety, a nie kluczowym punktem naszego jadłospisu. Układając dietę, która ma wspomóc walkę z chorobą, utratę masy ciała, czy regenerację organizmu w czasie rekonwalescencji – warto skonsultować się z lekarzem czy przynajmniej sprawdzonym dietetykiem. Jeśli nazwa któregoś z owoców nic nam nie mówi i nie mamy pojęcia, jakie są jego dobroczynne właściwości, warto zapamiętać hasło „owoce egzotyczne atlas”, aby w każdej chwili móc sprawdzić w Internecie, czy warto zainteresować się którymś z nich. Poniżej przedstawiamy wybrane, najzdrowsze owoce egzotyczne.
Mango afrykańskie – droga do wymarzonej sylwetki
Ekstrakt z afrykańskiego mango oraz jego pestek, zwanych orzechami dikka, to prawdziwy hit i rewolucja na rynku suplementów diety. Owoc „afrykańskiego złota” posiada właściwości przyspieszające metabolizm. Wysoka zawartość błonnika, a także witaminy B, wspiera pracę jelit, usuwanie toksyn i złogów z organizmu, a także wpływa na przyspieszenie metabolizmu tłuszczów, cukrów i białek. Nic dziwnego, że stało się prawdziwym odkryciem w walce z otyłością. Wielu dietetyków zaleca jego stosowanie podczas diety redukującej masę ciała, a także przy problemach z wypróżnianiem. Orzechy dikka to z kolei cenne źródło antyoksydantów, karotenoidów, polifenoli oraz minerałów. Dzięki nim pozwala zachować witalność, a także prawidłową masę ciała i energię. Mango afrykańskie to prawdziwa rewolucja w walce o szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.
Awokado – zdrowie zamknięte w owocu
Awokado to zielony owoc egzotyczny, który przybył do nas prosto ze słonecznego Meksyku. W swojej diecie stosowali go już Aztecy, którzy zauważyli jego prozdrowotne działanie. Awokado to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także szeregu witamin, między innymi tych z grupy B, a także A, C, E i K. Olej zawarty w awokado wpływa wprost fantastycznie na stan skóry. Ten owoc reguluje poziom cukru we krwi, obniża cholesterol, działa przeciwzapalnie, pomaga w walce z miażdżycą, wspomaga pracę mózgu – a to tylko część jego cudownych właściwości. Problematyczny jest jednak wpływ upraw tego owocu na światowe zasoby wody – awokado potrzebuje jej bowiem bardzo dużo (wg Światowego Forum Ekonomicznego plantacje awokado dziennie zużywają 9,5 miliarda wody).
Cudowne działanie owocu persymony
Znamy je także pod nazwą kaki – to przypominający pomidora żółty owoc egzotyczny (często także pomarańczowy). Kaki zawiera bardzo dużo beta-karotenu, witaminy C, żelaza, potasu, magnezu i wiele innych składników, które są niezwykle ważne dla naszego organizmu. Owoc persymony jest dość kaloryczny, ale za to działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, wspiera układ odpornościowy, krwionośny, a wysoka zawartość polifenoli wspomaga walkę z nowotworami. Co istotne, te owoce egzotyczne pomagają w zachowaniu dobrego wzroku.
Najzdrowsze owoce – co jeszcze warto wiedzieć?
Bardzo istotną i wartościową substancją jest bromelina – ma ona silne działanie przeciwzapalne i znajdziemy ją między innymi w ananasie. Wiemy też, że wiele owoców egzotycznych, w tym cytrusów, zawiera spore ilości witaminy C. Ma ona właściwości antyoksydacyjne, wspiera układ krwionośny, immunologiczny, reguluje produkcję kolagenu, obniża ciśnienie krwi. Oczywiście owoce to bogate źródło błonnika, który wspomaga naturalne procesy trawienne i pracę jelit – jest go sporo między innymi w bananach.