Blog

Jak leczyć rany, skaleczenie lub otarcia?

Umiejętność leczenia ran jest podstawą pierwszej pomocy. Prędzej czy później każdy z nas będzie musiał opatrzyć samego siebie lub pomóc komuś innemu. Warto wiedzieć, jak to zrobić poprawnie i jakie są najnowsze preparaty na rynku, które przyspieszają gojenie się ran, skaleczeń czy otarć. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, gdzie w skrócie zawarliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

3 kroki poprawnego opatrywania ran i otarć

Pierwsza i najważniejsza rzecz to ocena, czy skaleczenie jest na tyle poważne, aby udać się z nim do lekarza. Jeśli rana jest głęboka i krwawi od 20 minut, to musimy udać się do szpitala. Również jeśli ukłuliśmy się jakimś długim, ostrym przedmiotem powinniśmy się natychmiast zgłosić do lekarza, nawet jeśli rana nie krwawi zbyt intensywnie, ponieważ mogło dojść do uszkodzenia organów wewnętrznych.

Jeśli skaleczenie nie jest poważne, powinniśmy przemyć je czystą wodą lub solą fizjologiczną. Kiedy w ranie są jakieś zabrudzenia należy się ich pozbyć. Jeśli nie jest to możliwe, musimy jechać do lekarza. Dopiero czystą ranę czy otarcie dezynfekujemy, dzięki temu możemy uniknąć zakażenia. Tylko w ten sposób leczenie ran przebiegnie tak, jak powinno.

Ostatni krok to założenie jałowego opatrunku. Jeśli rana krwawi, powinien to być opatrunek uciskowy, jeśli krwawienie praktycznie ustało, to wystarczy opatrunek, który zabezpieczy zranienie przed zabrudzeniem. Opatrunek powinien być suchy i czysty przez cały czas.

Jaki opatrunek na skaleczenia wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego opatrunku powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakiego rodzaju jest skaleczenie. Jeśli mamy do czynienia z otarciem lub powierzchowną ranką, to wystarczy jałowa gaza, plasterek lub opatrunek w żelu. Najlepsze są plastry w żelu wspomagające gojenie, ponieważ nie odklejają się, są elastyczne, tworzą warstwę ochronną odporną na działanie wody, zapobiegają ponownemu otwarciu się rany i dodatkowo zmniejszają ból. Są one najnowocześniejszym sposobem leczenia ran, dzięki któremu nie musimy się martwić, że opatrunek przyklei się do skaleczenia. Plastry w żelu zwyczajnie nakłada się na skaleczenie2 lub 3 razy dziennie aż do całkowitego wyleczenia rany. Warto zwrócić uwagę, czy tego typu opatrunek zawiera witaminę E i olej rycynowy, które pozytywnie wpływają na dodatkowe przyspieszenie regeneracji skóry.

Artykuł Jak leczyć rany, skaleczenie lub otarcia? pochodzi z serwisu Zdrowiutko.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *