5 zasad opalania się z głową
Jak się opalać bezpiecznie, nie narażając swojego organizmu na niebezpieczeństwa wynikające z długiego pobytu na słońcu?
Ekspozycja ciała na słońce bez zachowania najważniejszych zasad może spowodować nie tylko tymczasowe poparzenia, ale również trwałe uszkodzenia wewnątrz skóry. Zanim więc rozpoczniesz starania o jej ciemniejszy koloryt, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą ci zminimalizować ryzyko.
1. Krem z filtrem do opalania – kiedy i jak stosować?
Kosmetyki z ochroną SPF powstały z myślą o zabezpieczeniu skóry przed przykrymi konsekwencjami działania promieni ultrafioletowych. Zaleca się, by zawsze przed wyjściem na intensywne słońce, aplikować tego rodzaju produkt na odkryte partie ciała. Krem do twarzy z filtrem UV warto stosować nawet przez cały rok. Niezależnie od pogody oddziałują na nas bowiem promienie UVB, które są wyjątkowo szkodliwe, choć nie powodują zaczerwienienia skóry.
Bardzo ważne jest, by podczas opalania się, regularnie uzupełniać warstwę kremu z filtrem na skórze tak często, jak zaleca to producent na opakowaniu. Jeśli nie jest to kosmetyk wodoodporny, nanoś go również po każdej kąpieli w wodzie.
Boisz się, że przez krem z SPF twoja skóra nie zmieni odcienia? Opali się, lecz stopniowo, w bezpiecznym dla niej tempie.
2. Zakryj głowę podczas opalania
Przegrzanie głowy może być bardzo niebezpieczne, dlatego zawsze, gdy planujesz dłuższy pobyt na mocnym słońcu, zadbaj o to, by zakryć tę część ciała. Możesz sięgnąć po stylowy kapelusz słomkowy, uniwersalną czapkę z daszkiem, kapelusz bawełniany albo minimalistyczną chustkę. Duży wybór tego rodzaju nakryć głowy pozwoli ci znaleźć coś, w czym będziesz się czuła stylowo i wygodnie.
3. Nawadniaj organizm podczas upału
Gdy temperatury powietrza przekraczają 25ºC, twoje ciało potrzebuje znacznie więcej wody niż zwykle. Zawsze wychodząc z domu w taką pogodę, zabieraj ze sobą butelkę wody. Świetnie sprawdzają się te z filtrem, które można wszędzie napełnić. Kiedy się opalasz, woda odparowuje przez skórę, dlatego musisz szczególnie mocno uważać na to, by się nie odwodnić.
4. Bądź aktywna, nie leż bez ruchu
Klasyczny plażing-smażing, to szybka droga do poparzeń słonecznych, a także nierównomiernej opalenizny. Najskuteczniej i najzdrowiej jest opalać się podczas aktywności np. spaceru. Zamiast leżeć plackiem, postaw np. na spacer wzdłuż plaży. Oczywiście powinien się odbyć w dwóch kierunkach, by każda strona ciała mogła złapać promienie.
5. Chroń oczy okularami z filtrem UV
Szkła okularów przeciwsłonecznych z SPF to świetne zabezpieczenie oczu, które w wyniku nadmiernego, bezpośredniego kontaktu ze słońcem są narażone na stany zapalne rogówki lub spojówki. Dodatkowo okulary tego rodzaju zabezpieczają bardzo cienką i delikatną skórę pod oczami, która niezwykle łatwo się odwadnia, a to sprzyja utracie jędrności i pojawianiu się zmarszczek.
Pamiętaj, że jeżeli zaobserwujesz charakterystyczne objawy alergii na słońce, czyli intensywne zaczerwienienie skóry, krostki, pękające wykwity, swędzenie, koniecznie schowaj się do cienia. Opalanie w takim przypadku nie będzie możliwe do ustąpienia zmian skórnych.
Materiał partnera.